Späť na hlavnú stránku


História a hráčske obsadenie

Vznik amatérskeho hokejového klubu UP SENIORS (v minulosti tím Uranpres) oficiálne datujeme k 4.1.1994. Od uvedeného dňa bola skupina 15 hráčov vystrojená štandardnými hokejovými dresmi, pravidelne raz za týždeň mala k dispozícii ľadovú plochu na Zimnom štadióne v Spišskej Novej Vsi a zaviedla sa pokladničná kniha na sledovanie príjmov a výdavkov družstva. Týmito úkonmi partia hokejových nadšencov - Jozef Budz, Ladislav Ertl, Alojz Krempaský, Ján Lorko, Matúš Mikolaj a Vladimír Pavlák zavŕšila svoju niekoľkoročnú snahu o získanie trvalej a organizovanej angažovanosti v hre amatérskeho ľadového hokeja a z príležitostných zápasov uskutočňovaných na rôznych ľadových plochách prešla na trvalý a pravidelný hrací program v kvalitných podmienkach novoveského zimného štadiónu.

Klub vznikol za pomoci obchodnej spoločnosti Uranpres s.r.o., Spišská Nová Ves, ktorá bola až do roku 2012 jeho hlavným sponzorom. Charakteristickým prvkom klubu bolo výrazne logo sponzora na hráčskych dresoch. Aj z tohto dôvodu, ale hlavne kvôli dlhodobému účinkovaniu klubu vo farbách sponzora je dodnes vo verejnosti zaužívaný názov klubu Uranpres. Na prelome roku 2012/2013 došlo k ukončeniu spolupráce so sponzorom, klub finančne podporili nové firmy a to Oblok s.r.o Spišská Nová Ves a Ekonaudit Services s.r.o Smižany. Zároveň bol klub premenovaný na UP SENIORS.

Zakladajúcimi členmi klubu a aj ich dlhoročnými hráčmi boli a až na ojedinelé výnimky sú Ján Lorko, Ladislav Ertl, Jozef Budz, Alojz Krempaský, Matúš Mikolaj, Vladimír Pavlák, Slavomír Kottner, Samuel Adásek, Viktor Weisser, Peter Spišiak, Jozef Grečko, Michal Pacák, Śtefan Takáč, Štefan Vantroba, Pavol Pirník.

Významnými hráčmi, ktorí niekoľko sezón hrali za klub a väčšina stále hráva, sú : Štefan Staňa, Ivan Brovko, Milan Macej, Miloš Hrušovský, Michal Vantroba, František Gonda, Radoslav Leštianský, František Nováček, Matej Lorko, Štefan Lorko, Jozef Palkovič, Ivan Tomšík, Michal Paugsh, Marián Vantroba, Marcel Vantroba, Ľubomír Mick, Zdeno Timko, Ľubomír Dvorský, Ivan Pokrievka, Anton Greschner, Marián Grendel, Tomáš Krempaský, Joko Karabin, Marcel Krajči, Miroslav Kalis, Peter Bednár, Ivan Tebeľák, Tomáš Nováček, Peter Hamrák, Ján Comba, Iki Rusnák, Daniel Sanitrik, Rado Petruk, Vojtech Kedzierský, Robert Maizel, Dušan Dunčko, Jozef Bukovinský, Dominik Snášel, Peter Puky, Jozef Rejdovjan, Pavol Marcin, Valter Retter, Branislav Pažák, Juraj Olos, Vladimír Faltin, Ladislav Vastuško, Pavol Pekarčík, Peter Haragoš, Rudolf Hudáček, Miky Lipovský, Lukáš Lipovský, Erik Lipovský, Jozef Balúch, Miloš Ontko a Milan Hyben.

Niekoľko zápasov za klub odohrali aj profesionálni extraligoví a prvoligoví hráči ako Miroslav Vantroba, Peter Filip, Vladimír Klinga, Ján Bednár, Valečko, bratia Saxovci, Branislav Rapáč, Peter Krajňák, Branislav Cvengroš, Džerenga a Kucirko.

Klubové farby a symboly

Aktuálne dresy klubu majú základne farby bielu, zelenú a čiernu, čím vyjadrujú banícko geologické profesijné korene jej zakladajúcich členov. Logo klubu znázorňuje hlavu kozorožca, ktorý je charakteristický vytrvalosťou, nezlomnosťou a húževnatosťou. Tieto vlastnosti korešpondujú s herným prejavom mužstva aj s úctyhodnou dĺžkou jeho existencie.

Významné športové podujatia:

1996 - 2005   pravidelné priateľské zápasy s hokejovým družstvom Rožňavy (jeden zápas v Rožňave, odveta v Sp. Novej Vsi)
1997, 1998 priateľské zápasy v Poľskom Sanoku, jeden odvetný zápas v Sp. Novej Vsi
2001 priateľský zápas v Slovinskom Maribore
2002 - 2006 turnaj o Pohár starostu Smižian. Víťaz štyrikrát v rade 2003 - 2006.
2004 priateľský hokejový zápas na otvorenom klzisku v Smižanoch proti legendám Smižianskeho hokeja za účasti Františka Hossu, vtedajšieho trénera národného tímu SR.
2005 víťazstvo na turnaji o Pohár primátora Rožňavy
2007 turnaj v Brne o trofej Way Industry - 3.miesto
2006 - 2018 pravidelná účasť na turnaji Spis Cup v Sp. Novej Vsi v závere roku
2011, 2012 turnaje v Gelnici
2011 Dolux Cup v Smižanoch - 2.miesto

Významné individuálne úspechy hráčov:


Slavomír Kottner - trojnásobný majster Slovenska veteránov a amatérov, mnohonásobný reprezentant Slovenska na MS veteránov v Bielorusku v rokoch 2009 - 2018

Samuel Adásek, Ján Lorko - majstri Slovenska amatérov a veteránov 2002

Ceny UP SENIORS:


Sezóna 2016/2017
Najproduktívnejší hráč - Ľubomír Dvorský

Sezóna 2017/2018
Najlepší strelec - Dominik Snášel
Najlepší brankár - Michal Pacák

Sezóna 2018/2019
Najlepší hráč nad 70 rokov - Štefan Vantroba

Sezóna 2019/2020
Najlepší hráč nad 60 rokov - Pavol Pirník
Najproduktívnejší hráč - Jozef Budz

Sezóna 2021/2022
Najlepší obranca - Ľubomír Mick
Najproduktívnejší hráč - Ján Lorko

Sezóna 2022/2023
Najlepší obranca - Peter Spišiak
Najužitočnejší hráč - Viktor Weiser

Sezóna 2023/2024
Najlepší útočník - Milan Hyben
Najužitočnejší hráč - Ivan Tebeľák

Oslava 25. výročia

19.1.2019 sa v reštaurácii Ihla v Čingove uskutočnila oslava 25. výročia existencie klubu. Zúčastnilo sa na nej 33 hostí. V slávnostnom príhovore Ján Lorko zhodnotil činnosť družstva, pripomenul niektoré významne udalosti a vyzdvihol osobitný prínos niektorých hráčov. Poďakoval všetkým hráčom za aktívny a zodpovedný prístup pri uskutočňovaní všetkých hokejových aj mimohokejových aktivít. Konštatoval, že klub na svoje aktivity spotreboval za 25. rokov existencie 65 067,- EUR!

Z celkového počtu hráčov (približne 120), ktorí aspoň niekoľko sezón hrali za klub, bolo za mimoriadne zásluhy odmenených 37 hráčov pamätnými plaketami.

Strieborná plaketa za dlhodobú reprezentáciu: Ľubomír Mick, František Nováček, Valter Retter, Peter Hamrák, Štefan Stáňa, Štefan Lorko, Juraj Olos, Ján Bednár, Matej Lorko, Ľubomír Dvorský, Pavol Pekarčík, Zdeno Timko, Marián Vantroba, Pavol Marcin, Ivan Brovko, Jozef Palkovič, Štefan (Iky) Rusnák, Ivan Tebeľák, Miloš Hrušovský, Milan Macej, Michal Vantroba, Branislav Pažák.

Zlatá plaketa za založenie a rozvoj klubu: Viktor Weisser, Samuel Adásek, Peter Spišiak, Štefan Takáč, Slavomír Kottner, Jozef Grečko, Michal Pacák, Matúš Mikolaj, Alojz Krempaský, Vladimír Pavlák, Štefan Vantroba, Pavol Pirník, Jozef Budz, Ladislav Ertl a Ján Lorko.


Späť na hlavnú stránku
UP SENIORS, Spišská Nová Ves, 2016